Filters
Question type

Study Flashcards

In reporting variances,


A) promptness is relatively unimportant.
B) management normally investigates all variances.
C) the reports should facilitate management by exception.
D) the reports are not departmentalized.

Correct Answer

verifed

verified

The investigation of materials price variance usually begins in the


A) first production department.
B) purchasing department.
C) controller's office.
D) accounts payable department.

Correct Answer

verifed

verified

Finney Co. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2011, Finney purchases 24,000 pounds of material for $74,400 when the standard price per pound is $3.00. During 2011, Finney uses 22,000 pounds to make 12,000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is


A) $6.20.
B) $6.76.
C) $6.00.
D) $6.40.

Correct Answer

verifed

verified

In developing a standard cost for direct materials used in making a product, consideration should be given to two factors: (1) __________________ per unit of direct materials and (2) the __________________ of direct materials to produce one unit of product.

Correct Answer

verifed

verified

A standard is a unit amount, whereas a budget is a total amount.

Correct Answer

verifed

verified

Cinelli Company purchased 6,000 units of raw material on account for $11,700, when the standard cost was $12,000. Later in the month, Cinelli Company issued 5,600 units of raw materials for production, when the standard units were 5,800. Instructions Journalize the transactions for Cinelli Company to account for this activity.

Correct Answer

verifed

verified

blured image *$2 = $12...

View Answer

Griffith Co. incurred direct labor costs of $48,000 for 6,000 hours. The standard labor cost was $48,600. During the month, Griffith assigned 6,000 direct labor hours costing $48,000 to production. The standard hours were 6,200. Instructions Journalize the transactions for Griffith Co. to account for this activity.

Correct Answer

verifed

verified

blured image *$8.10 = ...

View Answer

It is possible that a company's financial statements may report inventories at


A) budgeted costs.
B) standard costs.
C) both budgeted and standard costs.
D) none of these.

Correct Answer

verifed

verified

The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 2,800 gallons of direct materials that actually cost $10,600 were used to produce 1,500 units of product. The direct materials quantity variance for last month was


A) $800 favorable.
B) $600 favorable.
C) $800 unfavorable.
D) $1,400 unfavorable.

Correct Answer

verifed

verified

The formula for computing the overhead volume variance is


A) fixed overhead rate times (actual hours less standard hours allowed) .
B) variable overhead rate times (actual hours less standard hours allowed) .
C) fixed overhead rate times (normal capacity hours less standard hours allowed) .
D) variable overhead rate times (normal capacity hours less standard hours allowed) .

Correct Answer

verifed

verified

The difference between actual quantity of materials times the standard price and standard quantity times the standard price is the materials ________________ variance.

Correct Answer

verifed

verified

The overhead controllable variance is calculated as the difference between actual overhead costs incurred and the budgeted


A) overhead costs for the standard hours allowed.
B) overhead costs applied to the product.
C) overhead costs at the normal level of activity.
D) fixed overhead costs.

Correct Answer

verifed

verified

A manufacturing company would include setup and downtime in their direct


A) materials price standard.
B) materials quantity standard.
C) labor price standard.
D) labor quantity standard.

Correct Answer

verifed

verified

In using variance reports, management looks for


A) total assets invested.
B) significant variances.
C) competitors' costs in comparison to the company's costs.
D) more efficient ways of valuing inventories.

Correct Answer

verifed

verified

Stumfoll Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Stumfoll Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.    During the month of April, the company manufactures 250 units and incurs the following actual costs.    Instructions Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor. During the month of April, the company manufactures 250 units and incurs the following actual costs. Stumfoll Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.    During the month of April, the company manufactures 250 units and incurs the following actual costs.    Instructions Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor. Instructions Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.

Correct Answer

verifed

verified

Total materials variance:
(AQ * AP ) - (...

View Answer

Standard costs


A) may show past cost experience.
B) help establish expected future costs.
C) are the budgeted cost per unit in the present.
D) all of these.

Correct Answer

verifed

verified

The following direct materials data pertain to the operations of Osborn Manufacturing Company for the month of December. Standard materials price $4.00 per pound Actual quantity of materials purchased and used 16,500 pounds The standard cost card shows that a finished product contains 4 pounds of materials. The 16,500 pounds were purchased in December at a discount of 5% from the standard price. In December, 4,000 units of finished product were manufactured. Instructions Prepare a matrix for materials and calculate the materials variances. The following direct materials data pertain to the operations of Osborn Manufacturing Company for the month of December. Standard materials price $4.00 per pound Actual quantity of materials purchased and used 16,500 pounds The standard cost card shows that a finished product contains 4 pounds of materials. The 16,500 pounds were purchased in December at a discount of 5% from the standard price. In December, 4,000 units of finished product were manufactured. Instructions Prepare a matrix for materials and calculate the materials variances.

Correct Answer

verifed

verified

A standard cost system may be used in A standard cost system may be used in

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following statements is false?


A) A standard cost is more accurate than a budgeted cost.
B) A standard is a unit amount.
C) In concept, standards and budgets are essentially the same.
D) The standard cost of a product is equivalent to the budgeted cost per unit of product.

Correct Answer

verifed

verified

What does the controllable variance measure?


A) Whether a company incurred more or less fixed overhead costs compared to the amount of overhead applied
B) Whether a company incurred more or less overhead costs than allowed
C) The efficiency of using variable overhead resources
D) Whether the production manager is able to control the production facility

Correct Answer

verifed

verified

Showing 161 - 180 of 207

Related Exams

Show Answer